Maslačak, medvjeđi luk i šparoge – proljetni izvori zdravlja

Maslačak, medvjeđi luk i šparoge – proljetni izvori zdravlja

Koliko ste upoznati sa samoniklim biljem? Vjerojatno rijetki od vas usuđuju se brati ga sami, baš zbog nepoznavanja biljaka koje rastu na livadama i šumama, a jednako su jestive kao i one koje kupujemo na tržnicama i trgovinama.

Od svih samoniklih biljaka koje rastu na proljeće vjerojatno je najpopularnija divlja šparoga, koju će tek rijetki svrstati u kategoriju namirnica koje ne vole. Šparoge se mogu kombinirati s mnogim jelima, a najpopularnije su u kombinaciji s jajima. Fritaja ili na salata od lešo šparoga s tvrdo kuhanim jajima vrhunac je kulinarskog dosega mnogih. No šparoge možete uklopiti u proljetni rižoto ili umak od mesa (najbolje se paše uz janjetinu) ili čak u quiche, za koji, ako ste na dijeti, ne morate raditi niti podlogu. Pomiješate jaja, svježi sir i malo slatkog vrhnja, začinite po želji i ubacite blanširane šparoge i recimo dinstani poriluk. Pečete u namašćenom plehu ili kalupima za muffine i evo obroka za ručak ili marendu na poslu. Da ne zaboravimo napomenuti da je šparoga ima nisku energetsku vrijednost, siromašna je bjelančevinama, mastima i ugljikohidratima, ali je zato bogata vitaminima i mineralima.

Šparoge vole i kombinaciju s morskim plodovima, na primjer s kozicama

Drugi na ljestvici popularnosti na proljeće jest medvjeđi luk, biljka karakterističnog mirisa koju je bolje prepustiti iskusnim beračima jer se lako može zamijeniti za otrovnu đurđicu. Ako ju sami ne možete ili ne znate ubrati, ne znači da ju ne treba konzumirati. Sada se može pronaći i na tržnicama, a nude ju i neke online trgovine zdravom hranom.

Medvjeđi luk odličan je čistač organizma, a može se koristiti sirov na salatu ili kao dodatak brojnim jelima, kao što su juhe, namazi, pesto, pite ili muffini.

U nastavku je recept za Savijaču s medvjeđim lukom

Sastojci:
250 g svježeg kozjeg sira
250 g svježeg kravljeg sira
1 kiselo vrhnje
2 jaja
100 g medvjeđeg luka
4 mlada luka
50 g pancete
sol, papar
kore za savijače
maslac

Priprema: Na žličici maslaca popržiti sjeckanu pancetu i mladi luk. Ohladiti i pomiješati sa smjesom jaja, obje vrste sira i vrhnja. Na kraju umiješati nasjeckani medvjeđi luk po želji začiniti solju i paprom. Kore za savijače premazati otopljenim maslacem, puniti smjesom, motati, ponovo premazati maslacem i peći 40 minuta na 180. Ovom smjesom možete puniti i silikonske kalupe za muffine i peći nekih 30-ak minuta na 180.

Za pesto od medvjeđeg luka trebaju vam još tvrdi sir, orasi ili bademi te maslinovo ulje

U jestivo i svima dostupno samoniklo bilje spada i maslačak ili divlji radič koji je također najbolji u proljeće, to jest dok je mlad, jer se kao takav može koristiti bez termičke obrade kojom mu se djelomično uklanja gorčina. Divlji maslačak bogat je vitaminom C, željezom, odličan je čistač krvi i snažan diuretik. Iskusni berači kažu da je bolji onaj koji raste u hladu. A kako ga koristiti? Sada na proljeće najbolje na salatu, u kombinaciji s kuhanim krumpirom, tvrdo kuhanim jajima, grahom ili pomiješan s nekom drugom vrstom zelene salate.

Maslačak je najbolji prije cvatnje

Komentari