Sezona mandarina u punom je jeku i sada je vrijeme kada treba uživati u blagodatima ovog citrusa koji se u Hrvatskoj najviše uzgaja u dolini Neretve. Stoga se potrudite naći one uzgojene u Hrvatskoj, a još je bolje ako naiđete na one iz ekološkog uzgoja jer ćete tada moći koristiti i njihovu koru.
Nije samo voćka mandarine koju jedemo dobra za vaše zdravlje. Nabavite eterično ulje mandarine koje djeluje antiseptički, ubija bakterije i sprječava upale. Osim toga koristi se kao pomoć kod nesanice, stresa, napadaja kašlja i grčeva u mišićima.
Sočne i slatke, lako se čiste i idealan su međuobrok, a u njenom soku možete marinirati piletinu, puretinu ili patku. Niskokalorična, na 100 g ima 53 kalorije, ali je zato bogata vitaminom C i folnom kiselinom. Od minerala sadrži najviše kalcija, a nešto manje željeza, magnezija, fosfor, cinka, bakra i mangana. U vrijeme kada vladaju prehlade nećete pogriješiti ako jedete mandarine jer one potiču zdravlje imunološkog sustava. Kada kupujete mandarinu, plodovi moraju biti teški, puni soka, sjajne i neoštećene kore. I dok limuni i naranče imaju nešto dulji rok trajanja, kod mandarina to nije slučaj.
Iako ih se najčešće konzumira svježe, mandarine mogu biti i dio nekih jela. Pomiješajte ih s drugim voćem, narežite i stavite u kolač od sira, a probajte ih u soku u kombinaciji s ciklom, đumbirom, mrkvom i jabukom. Budite maštoviti pa njima začinite salatu, a umak na bazi mandarina osvježit će svinjsko pečenje. Ako imate nešpricane mandarine koru osušite i kasnije ju možete koristiti za kolače, kreme, kompote, ali i mirišljave kupke.
Predlažemo sok od citrusa kojim možete započeti svaki dan. Iscijedite jednu naranču, dvije mandarine, pola limuna i pomiješajte s nekoliko listića svježe mente i prema potrebi razrijedite s malo vode. Sok od ovih citrusa možete pomiješati i s ohlađenim čajem od mente, dobit ćete osvježavajući napitak. U sokovnik možete ubaciti i mrkvu, jabuku i mandarinu, dodati još malo vode i vaša dnevna doza vitamina je osigurana.