Leća – bogata vlaknima i proteinima

Leća – bogata vlaknima i proteinima

Uz slanutak još jedna zaboravljena mahunarka koja bi se puno češće morala naći na našim jelovnicima jest leća, bogata vlaknima, proteinima i folnom kiselinom, sastojcima neophodnim u našoj prehrani. Uzgajala se još u prapovijesti, a pretpostavlja se da bila prva namirnica koja se počela uzgajati. Nađena je u faraonskim grobnicama, a uzgajali su je i stari Grci i Rimljani, koji su je jeli s ječmom i pšenicom. Sto grama sirove leće ima 352 kalorije od čega 60 posto čine ugljikohidrate, 25,8 posto proteini i samo 1 posto masti.

Nalazi se pri samom vrhu zdravih mahunarki, a za razliku od drugih znatno se kraće kuha te ju nije neophodno namakati. Iako j poznato četrdesetak sorti, kod nas se najčešće mogu kupiti zelena, smeđa i crvena leća, a sve se češće nailazi i na žutu. Za koju god se odlučite nećete pogriješiti. Hladniji dani idealni su za ukusne maneštrice u kojima leća može biti glavni ili sporedni sastojak. Navest ćemo vam samo nekoliko razloga zbog kojih bi valjalo jesti leći. Ako ste trudni obavezno ju jedite jer je bogata željezom i folnom kiselinom, ako ne jedete meso kombinirajte ju sa žitaricama i dobit ćete odličan izvor proteina, a posebno je dragocjena zbog svojih biljnih vlakana koje sadržava u velikoj količini. Već smo spomenuli da leća sadrži folnu kiselinu, ali i značajnu količinu vitamina C, dok od minerala najviše ima željeza, magnezija, fosfora, cinka, bakra, mangana, ali i kalcija i selena.

Prije nego ju stavite kuhati leću operite pod mlazom hladne vode, a kako bi bila lakše probavljiva vodu u kojoj ćete ju kuhati prvo zakuhajte, i leću kuhajte u poklopljenoj posudi oko 45 minuta. Ovo se odnosi na smeđu leću, onoj crvenoj treba puno manje vremena, oko 25 minuta. Ako ćete leću jesti na salatu skratite vrijeme kuhanja za 5 minuta, a ako želite pire ili namaz kuhajte ju deset minuta dulje.
Puno recepata za leću pronaći ćete u indijskoj kuhinji, arapska kuhinja najčešće ju kombinira s bulgurom i rižom, a jako ju vole i Talijani koji od nje pripremaju ukusne priloge i maneštre. Od leće možete pripremiti ukusne popečke koje potom možete ponijeti na posao, a danas predlažemo maneštru za čiju pripremu treba oko sat vremena.

Maneštra od leće

Sastojci: 1 vrućeg povrtnog temeljca ili kipuće vode, 200 g zelene leće, 50 g bulgur pšenice, 100 g pancete ili vratine,1 mrkva, 1 komad celera, 3 sušene rajčice ili jedna žlica koncentrata, glavica kapule, majčina dušica, lovor, sol, papar, maslinovo ulje

Priprema: Leću operite. Na maslinovom ulju dinstajte pancetu nasjeckanu na kockice, dodajte nasjeckanu kapulu, mrkvu narezanu na kolutiće i celer narezan na kockice i sušene rajčice (ako koristite koncentrat dodat ćete ga kasnije). Kad povrće omekša, dodajte leću (i koncentrat) i podlijte vodom ili temeljcem. Dodajte lovorov list i majčinu dušicu. Poklopite i kuhajte 20-ak minuta. Pos isteku vremena u leću ubacite oprani bulgur i kuhajte još 20 minuta. Po potrebi dosolite i popaprite. Poslužite s nekoliko kapi maslinova ulja.

Komentari
×

Zanima me