Kao što sve u prirodi kruži, tako i jednadžba UZROK-POSLJEDICA nikad ne završava na posljedici. U ovom članku ću pokušati objasniti što sve može proizaći iz lošeg funkcioniranja dijafragme koje dovodi do toga da se model plitkog disanja ukorijeni u našu svakodnevicu.
1. Plitko disanje, koje je normalno za stresne situacije, pretvara se u obrazac odnosno postaje svakidašnje jer stres nikad ne prestaje. Taj način disanja izaziva zastranjenje dijafragme, kako ona više ne funkcionira u svojoj punoj amplitudi. Stoga se u udisajni proces počinju uključivati mišići kojima to uopće nije posao: sceleniusi, trapeziusi, pectoralisi i torakolumbalni mišići. Logična posljedica je napetost te, preopterećene muskulature i bolovi u vratu, ramenima, prsnom i lumbalnom dijelu kralješnice. Stres nije jedini uzrok skraćenja daha, na njega mogu utjecati pretjerana tjelesna masa, trudnoća i porod, problemi s probavom crijevima i želudcem (hernije), učestalo i snažno kašljanje ili kihanje, posturalni problemi, ozljede, ili nedostatak kretanja. Također, svi ovi uzroci – osim naravno trudnoće – mogu ujedno biti i posljedica plitkog disanja.
Sve gore navedeno stoji na putu vašem uspjehu u vježbanju.
Zbog nedovoljne opskrbljenosti kisikom, metabolička komponenta treninga nije u punoj snazi ili nedostaje. Sagorijevanje masnoća je u velikoj mjeri onemogućeno. Neadekvatan intraabdominalni pritisak otvara mogućnosti ozljedama, posebno ako trenirate s velikim vanjskim opterećenjem.
Stoga naša Effective training metoda vježbaču pristupa tako da mu se primarno ispita disanje, zatim se ono nastoji optimizirati jednostavnim vježbama pa se potom upuštamo u ostale čari treninga. Svim majkama (novopečenim i onima koje to jesu već neko vrijeme) toplo preporučujemo da se prije upuštanja u vježbe za oblikovanje tijela odluče za testiranje kvalitete disanja, funkcionalnosti mišića stabilizatora trupa i intraabdominalnog pritiska te njihovo neuromotorno buđenje, kao i za sanaciju dijastaze. Vaš put do lijepog struka imat će manje krivina i zavoja! 🙂