Znate li tko je izmislio polpete?

Znate li tko je izmislio polpete?

Polpete, ćufte, faširanci, mesne okruglice… puno je naziva za jednostavno jelo koje se najčešće radi od mljevenog mesa uz dodatak začina. Dodaju im se kapula, češnjak, jaje, namočen kruh… Verzija je isto koliko i ljudi. Rade se i od ribe, ali i povrća uz dodatak žitarica.

Polpete nisu suvremeni izum, najraniji recepti potječu iz Azije i to iz Kine, gdje se jelo slično polpetama pripremalo već od 221. godine pr. Kr. I stari Rimljani pripremali su mnogo vrsta okruglica, a u najranijim poznatim perzijskim kuharicama nalaze se recepti za začinjenu janjetinu smotanu u kuglu i glaziranu žumanjkom jajeta.

Danas gotovo svaka država u svijetu ima svoju verziju polpeta, većinom rađenih od mljevene junetine ili govedine, teletine, ili miješane u koju uz junetinu dodaju svinjetinu. Prže se u dubokom ulju, na malo ulja, kuhaju u umaku, juhi, poslužuju uz hladne umake… Polpete su pritom jelo koje i djeca lako prihvaćaju pa je to savršen način da im “podvalite” ono što inače ne jedu.

Jedno takvo jelo jesu i polpete od couscousa i blitve. Bezmesno, jednostavno i zdravo.
Sve što vam treba za jedno osam polpetica je dvije do tri žlice couscousa, šaka skuhane blitve, žlica naribanog ementalera, 1 jaje, žlica pirovog brašna, mladi češnjak, sol i papar.

Couscous prelijemo s vrućom vodom tek toliko da ga prekrije jer mora biti gust i pustimo ga da stoji 10-ak minuta. Blitvu i mladi češnjak nasjeckamo. Pomiješamo sve sastojke i pustimo da stoji nekih desetak minuta. Oblikovati polpete, uvaljati ih u malo krušnih mrvica i peći na malo kokosovog ulja u poklopljenoj tavi na laganoj vatri. Kada se zarumene, okrenuti i peći još par minuta otklopljeno s druge strane. Poslužiti uz sezonsku salatu ili kao prilog nekom mesnom jelu. Jednak su ukusne i hladne.

Komentari