Vodič kroz blagdansko prejedanje, 2. dio

Vodič kroz blagdansko prejedanje, 2. dio

Doba godine je takvo da jednostavno ne možete odoljeti svoj toj finoj klopi i dobroj atmosferi. Svi su sretniji, veseliji i opušteniji. Ne samo zbog alkoholnih para u zraku već i zbog generalne atmosfere. S vremena na vrijeme treba se malo opustiti, a nešto od sve te fine klope treba i probati, čisto radi imunizacije cijelog organizma.

Već smo pisali o nekim savjetima kako da si pomognete, ali evo još par savjeta koje možete iskoristiti tako da sva ta fina klopa baš i ne bude toliko loša. Dobra priprema je pola posla pa tako se i vi trebate pripremiti. Zdravlje ipak prije svega i ne želimo da nakon blagdana toliko oslabimo tijelo pa da u novu sezonu krenemo slabiji nego što smo završili staru.

Prije ručka:

1. Započnite sa salatom. Tako ćete pripremiti cijeli probavani sustav za hranu. Unijet ćete fiziološku vodu te minerale i vitamine. Salatu začinite jabučnim octom, limunom i maslinovim uljem. Možete dodati origano, češnjak i majčinu dušicu. Sve ovo skupa će poboljšati i olakšati probavu.

2. Pojedite jedan kivi. On sadrži aktidin, enzim koji stimulira probavu ali samo ako se jede prije obroka. Kivi sadrži i veliku količinu vitamina C, a njegove sjemenke potiču probavu. To voće olakšava probavu bjelančevina životinjskog porijekla a većina blagdanskih trpeza obiluje ovakvom hranom.

3. Papaja je bogata enzimom papinom koji ima učinak sličan pepsinu. Pomaže pri razgradnji bjelančevina. Mnoge kulture papaju jedu uz meso pa možete probati i tu varijantu. U ljekarnama se mogu kupiti razni koncentrati papina pa tko voli nek izvoli.

4. Kiseli kupus je fantastična namirnica. Bogata probiotičkim kulturama, pomaže pri probavi masti te potiče peristaltiku. Ako ga još začinite s crvenom paprikom i kajenskim paprom, imate super predjelo. Važno je da bude kiseljen na tradicionalan način tj. domaći kiseli kupus.

5. Budite sretni i veseli za vrijeme jela.

Za vrijeme ručka:

1. Krenite s laganijom hranom prema težoj, hranom blažeg okusa prema intenzivnijoj. Počnite s hranom koja je bogata proteinima (riba, meso, jaja, sirevi, mahunarke). Proteini će vas dodatno zasititi pa neće biti mjesta za sve ostalo. Nadamo se.

2. Žvačite hranu čim duže. U ustima djeluje enzim ptijalin koji počinje razgradnju ugljikohidrata, hrana postaje sitnija i lakša za daljnju probavu. Žvakanjem se stimulira probava i lučenje probavnih enzima. Osim toga, žvakanjem ćete usporiti ubacivanje hrane u usta kao da ste parna lokomotiva. Polako i ne žurite se, ionako imamo hrane na bacanje. Nažalost.

3. Ananas zahvaljujući enzimu bromelinu, pomaže probavi bjelančevina. Možete ga jesti uz obrok, prije ili poslije obroka. Ako imate blender, stavite kockice ananasa s đumbirom i celerom + voda (ili zeleni čaj) i imate savršen napitak uz blagdanski stol. Prirodni aperitiv.

4. Koristite začine kao što su origano, majčina dušica, kadulja, kajenski papar, korijander. Jednostavno ih pospite po hrani koju jedete.

5. Ne jedite kruh uz hranu koja je bogata ugljikohidratima (pašta, krumpir, riža).

6. Ako već pijete alkohol opredijelite se za crno vino (pomaže kod razgradnje bjelančevina) i koristite formulu 1 čaša vina pa 1 čaša vode.

7. Za vrijeme jela budite sretni i veseli te pričajte o dobrim i lijepim stvarima. Ne žurite i neka ručak traje.

 

Nakon ručka:

1. Popijte kavu. Crnu bez šećera i mlijeka. Ona će ubrzati peristaltiku.

2. Čaša vode s malo sode bikarbone će alkalizirati sadržaj u želudcu jer većina hrane koju unosimo je kiselog porijekla. Kiseli medij će pogodovati gljivicama i bakterijama u vašem tijelu.

3. Prošetajte na svježem zraku, a ako pada kiša pokušajte napraviti neku blagu aktivnost. Kada počne raditi probavni sustav koristi dosta krvi i zbog toga se osjećate pospano. Hodajte, radite sklekove na zidu ,mini čučnjeve, štogod će malo ubrzati cirkulaciju.

4. Pojedite jabuku ili dvije. Jabuka sadržava pektin koji upija toksične sastojke iz crijeva. Ona dobro regenerira crijeva i normalizira funkciju probavnog sustava.

5. Čaj od komorača, metvice, đumbira.

6. Psyllium ili indijski trputac je biljka koja je bogata oligosaharidima koji pospješuju drenažu crijeva. 2-3 čajne žličice razmutiti u 2 dcl vode te pustiti da odstoji 5 minuta. Pijte puno tekućine jer psyllium jako navlači vodu na sebe.

7. Glina. Razmutite žlicu gline u vodi, promiješajte i popijte.

8. Aktivni ugljen koji možete kupiti u tabletama u svim ljekarnama. Dobro ga je imati u kućnoj apoteci. Upija plinove iz crijeva pa evo rješenja da ne budete baš u centru pažnje nakon obiteljskog ručka.

Hrane u blagdansko doba ima previše dok negdje ima ljudi koji nemaju ni za jedan obrok dnevno. Sjetite se toga dok sjedite za stolom. Na žalost to je naša realnost. Ne živi da bi jeo, nego jedi da bi živio. Tijekom blagdana u jutro popijte kefir ili jogurt s inulinom te malo sačekajte s doručkom. Dajte malo tijelu da se odmori. Organizam je u fazi eliminacije do 12 h tako da se ne brinite, manji post nije nikoga ubio. Ako ste jeli u 22 h, nema potrebe da doručkujete u 9 h. Bez hrane se može živjeti i do tri tjedna.

Za stolom neka bude puno smijeha i veselja jer uz to sve ide nekako lakše. Dobra energija svima a ne samo njima.
Sretno.

Aleksandar Miketa

Komentari
×

Zanima me